LYS Puanı Nasıl Hesaplanır? (115 okunma)

Konu: LYS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Sep 23 2017

LYS Puanı Nasıl Hesaplanır?

LYS Puan Hesaplama

Lisans Yerleştirme Sınavı kısaca LYS olarak adlandırılırken birçok öğrenci hayatının geri kalan döneminde yapacağı mesleği ve yaşama şeklini bu sınav ile belirlemektedir. Bu da öğrencilerin bu sınava son derece fazla önem vermesi anlamına gelirken çok sayıda öğrenci sürekli olarak sınav öncesinde girdikleri sınavlardan aldıkları puanları takip etmektedir. Buna ek olarak öğrenciler evlerde çözdükleri denemelerde yaptıkları doğru ve yanlış sayılarına göre aldıkları puanları da hesaplarken bu doğruluda sürekli olarak kendilerini sınama şansları olacaktır. LYS sınavına girdikten hemen sonra tahmini doğru ve yanlış sayıları ile sitemiz üzerinden lys puan hesaplama işlemlerini yapabilirler.

LYS Puanı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Eğer öğrenciler ilk olarak YGS sınavına girerek birinci bölümü başarılı bir biçimde geçerlerse bunun sonrasında LYS sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu sınav 5 farklı oturumda gerçekleşirken öğrenciler istedikleri oturumlarda sınavlara girerek belirli alanlarda soruları en iyi şekilde çözerek sınavı tamamlarlar. Bunun sonrasında belirli bir formül ve geçmiş yılların da istatistikleri göz önünde bulundurularak puanlar hesaplanmaktadır. Bu puanları kişilerin kendi yapacakları hesaplar ile birlikte ortaya çıkarmaları oldukça zor olduğundan genel olarak internet siteleri tercih edilmektedir. Bu sayede birkaç saniye içerisinde kullanıcılar sınavlardan aldıkları doğru ve yanlış sayılarına göre alacakları puanları ve yaklaşık olarak sıralamalarını görebilecektir.

LYS Puanı Hesaplamak İçin Hangi İşlemler Uygulanır?

LYS puanlarını hesaplamak için öğrencilerin tüm test bölümlerinden doğru ve yanlış sayılarını belirledikten sonra internet sitesine girerek bunları aynı şekilde gerekli kutucuklara girmesi gerekmektedir. Öğrenciler tüm alanlarda sınava girmedikleri için boş bırakacakları alanlar olurken bu alanlara sıfır yazmalarına da gerek olmayacaktır. Boş olan alanlar için program herhangi bir puan hesabı yapmazken kişilerin doldurdukları alanlara göre farklı puan sistemlerine göre puanlar açıklanır. Bu puanlar arasından ilgilendikleri meslek dallarının eğitimini almak için üniversitelerin hangi puan dalında aldıkları kontrol edilerek kendilerinin bu üniversiteye giriş için yeterli puan alıp almadığını da görmüş olacaktır. Bu sayede de çok daha planlı bir şekilde öğrenciler çalışmalarına devam edebilir.
Toplam Oy: 115
Derece: 4.37